
Još od djetetovog rođenja razvoj je obilježen podražajima i signalima iz okoline. Poticanje djeteta da razvija svoje motoričke sposobnosti kroz igru ključno je za zdrav razvoj. U mnogim slučajevima djeca žive sjedilačkim načinom života i imaju premalo mogućnosti za slobodnu igru i trčanje. To može negativno utjecati na razvoj njihovih motoričkih sposobnosti i njihovih emocionalnih i kognitivnih sposobnosti.
Učimo pokušavajući
Ponekad se roditelji brinu kako će dijete pasti ili naići na prepreku, pa žele spriječiti loša iskustva. To ometa djetetov razvoj. Bez pada i prevladavanja prepreka nema napretka. Trčanje, zapinjanje i ustajanje tri su glavne aktivnosti koje pomažu djetetu da razvije svoje motoričke sposobnosti, pronađe ravnotežu i poboljša koordinaciju.
Motorički razvoj podupiru tri ključna faktora:
- živčani sustav koji "programira" kretanje,
- kosti, mišići i zglobovi koji izvode te pokrete,
- okruženje koje predstavlja motivaciju za kretanje.
Je li vaše dijete dovoljno aktivno?
Svako se dijete razvija na svoj način te se moraju uvažavati njegov individualni karakter i predispozicije. No, preporučuje se da ga potaknete da isprobava nove aktivnosti i tako stekne nova iskustva. To je jedini način da osigurate zdrav i uravnotežen rast.
Igra na otvorenom dobra je odluka s obzirom da dijete vani udiše svjež zrak te se kreće na sunčevoj svjetlosti. Jednako je važno da se dijete kreće i da je aktivno u stanu čak i onda kada je vani loše vrijeme i djeca ne mogu igrati vani.
Vaše dijete se neprestano kreće
Poduprite njegov izbor tako da ga često vodite u park i organizirate aktivne igre u kući. Ali imajte na umu da djeci treba i tiho, mirno vrijeme. Pripremite ugodan i udoban kutak u svom stanu u kojem možete čitati priče svom djetetu.
Vaše dijete voli mirne igre
Poštujte njegov izbor; vaše dijete je očito mirnije i opuštenije prirode. Igrajte se s njim na tepihu ali zapamtite da se kretanje preporučuje djeci svih dobnih skupina. Otiđite u šetnju parkom i pokušajte se aktivno igrati s djetetom čak i u stanu.
Vaše dijete voli oboje; aktivne i mirne igre
To je vrlo dobro. Nastavite ga poticati na igranje na oba načina. To je najbolji način za zdrav i uravnotežen razvoj. Tijekom dana se igrajte vani, a večeri prije spavanja provedite igrajući opuštenije igre.
Što kažu stručnjaci?
Još od djetetovog rođenja razvoj obilježavaju podražaji i signali iz okoline. Poticanje vašeg djeteta da razvija svoje motoričke sposobnosti kroz igru ključno je za zdrav razvoj.
Rastem, korak po korak, igru po igru
Prekretnice motoričkog razvoja se razlikuju od pojedinca do pojedinca. Vještine se mogu naučiti vježbanjem.
- 12 mjeseci: Bebe uče stajati i prave svoje prve korake. Tada još uvijek hodaju s raširenim nogama, pokušavajući naći ravnotežu.
- 18 mjeseci: Ravnoteža se poboljšava i hodanje postaje stabilnije. Djeca otkrivaju radost u penjanju po predmetima ili preko njih.
- 24 mjeseca: Djeca pronalaze ravnotežu na jednoj nozi i počinju trčati. Prvi puta ih možete vidjeti kako bacaju i skaču.
- 36 mjeseci: Gibanje postaje samostalno i jednostavno, zato se djeca osjećaju samouvjereno u otkrivanju okoline. Uživaju u bacanju i udaranju lopte, no sada njihova bacanja uglavnom dosegnu željeni cilj.