
Majčino mlijeko je potpuna hrana za bebu, koja donosi brojne koristi, kako za mamino, tako i za bebino zdravlje. Kada govorimo o dojenju, često se usredotočavamo samo na individualne zdravstvene koristi, a zaboravljamo da se to odnosi i na ekološki prihvatljiv proces, koji donosi koristi svima nama. Kako?
Zdravlje našeg plata je važno za cjelokupno čovječanstvo, prije svega za buduće generacije. Svjetska mreža za dojenje (engl. World Alliance for Breastfeeding Action ili skraćeno WABA) više godina naglašava važnost dojenja za očuvanje okoliša.
Majčino mlijeko nije samo dragocjen izvor bebine prehrane, već je važno i s pogleda očuvanja okoliša.
Naša je odgovornost da smanjimo količinu ugljičnog dioksida i ostalih štetnih plinova u okolišu. U daljnjem tekstu navest ćemo zašto je majčino mlijeko ekološki prihvatljivo i kako dojenjem čuvamo naš planet.
Proizvodnja zamjenskog mlijeka
Dobivanje mlijeka životinjsko podrijetla ili sirovina za proizvodu različitih mliječnih nadomjestaka, niz je različitih procesa, koji ispuštaju ugljični dioksid.
Proizvodnja prilagođenog mlijeka je problematično radi onečišćenja vode, zraka i zemlje, jer se pritom iskorištavaju životinje i neobnovljivi izvori energije. Za proizvodnju su potrebne životinje ili biljke, voda, energija, obrađene površine za pašu i prehranu životinjske hrane kako bi nastao završni proizvod. Pri proizvodnji različitih dječjih formula nastaje različit otpad i toksini, zato što je za svaki proizvod potreban i prijevoz, sastav i pakiranje.
Dojenjem osiguravamo prirodne resurse. Činjenica je da manji broj žena ne može dojiti, kao da i manji broj beba se ne može dojiti. Večina mamica koje imaju dobru potporu okoline vezano uz dojenje i dobro su informirane o dojenju, odluči se da će dojiti svoje dijete.
Neutemeljeno, odnosno pretjerano korištenje mliječnih nadomjestaka je u suprotnosti s načelima očuvanja prirodnog okoliša.
Predstavljanje neprimjerene prehrane za bebe i djecu
S masovnim razvojem dodataka prehrani za bebe, pojavili su se mnogi netočni podaci. Obmanjivanje mladih roditelja je u određenim razdobljima otišlo toliko daleko, da među njima vlada mišljenje da je umjetna hrana za bebu zdravija od majčinog mlijeka.
Za vrijeme industrijske revolucije žene su dojile mnogo manje, te su se u tom razdoblju pojavile mnoge informacije, istraživanja, preporuke i formule za bebe, koje su znatno smanjile stopu dojenja. Umjetno hranjenje je pritom doseglo svoj vrh. Danas znamo da dojenje ima brojne prednosti, a tome su dokaz i brojne uredbe i zankoni, kojima se regulira oglašavanje mliječnih formula.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) poručuje da je na tržištu još uvijek dostupno mnogo proizvoda koji ne sadrže sve hranjive sastojke koje naši mališani trebaju. S željom za dobiti se mlade roditelje često potiče na dohranu i umjetnu prehranu, čak i kada to nije potrebno.
Na sreću, radi raširene komunikacijske mreže, na raspolaganju imamo više informacija nego što su mladi roditelji nekada imali. U nekolikominuta pretraživanja na interneto, možemo jednostavno provjeriti proizvod koji želimo uključiti u prehranu naših najmlađih.
Pozitivan utjecaj na zdravlje planeta, mama i beba
Naravno da dojenje, osim utjecaja na okoliš, ima brojne koristi za majčino i bebino zdravlje. Majčino mlijeko idealan je izvor hrane za bebe, nudi sve hranjive sastojke koji su potrebni za normalan i zdrav razvoj. Ponekad sadrži protutijela, koji naše najmlađe štite od čestih dječjih bolesti (proljev, upala pluća, ...), smanjuje rizik od respiratornih bolesti, upale srednjeg uha, sprješava karijes i još mnogo toga.
Odnosi se na hranu, koja je sigurna i jednostavna za upotrebu, a većinom i ekonomski dostupna. Tjelesnim kontaktom razvija se veza između mame i bebe, a dijete stječe osjećaj sigurnosti i povjerenja, za što struka pripisuje brojne prednosti pri fizičkom i psihičkom razvoju.
Dojenje kod majki snižava mogućnost pojave raka dojke i jajnika te snižava tegobe povezane s povišenim krvnim tlakom. Isto tako, kada žena doji, to pozitivno utječe na njezino psihičko zdravlje.