Tijekom odrastanja i razvoja se dječja igra mijenja. Sigurno ste se već susreli s razdobljem kada se djeca igraju kuhanja, čišćenja, odlaska u trgovinu ili se igraju s oružjem. Čini vam se kao da prate svaki vaš korak, te korake svojega starijega brata ili sestre. To se većinom dogodi onda kada su djeca stara 2 godine. Oponašaju vas jer im se igranje uloga čini baš zanimljivo. Do 2. godine starosti se djeca većinom igraju samostalno – individualna igra, a sada već polako kreće promatranje druge djece i sve veća želja za zajedničkim druženjem. Djeca krenu oponašati drugu djecu i druge osobe – većinom su to roditelji - jer vas djeca najviše gledaju, odgojiteljice iz vrtića, prijatelje ili starije rođake. Djeca oponašaju čovjeka koji im se najviše sviđa i s kojim se najbolje mogu poistovjetiti. Tu namjeru možete razvijati pravilnim odabirom igračaka.
Igranje uloga je bitan korak u razvoju djeteta, stoga ga morate poticati, uzeti si vremena i igrati se s njim. Igranje uloga pokazuje na koji si način djeca predstavljaju svijet odraslih – i vi se također možete dosta naučiti iz toga, te ih usmjeriti. Pored toga možete razmisliti o tome kako vas djeca vide i želite li možda nešto promijeniti. U trenutku kada preuzmu neku ulogu, bolje ju razumiju, te razvijaju osjećaj odgovornosti u svakodnevnom životu. Kroz takvu igru djeca uče o empatiji i razumijevanju drugih, a to će im puno pomoći na daljnjem životnom putu. Prilikom igranja uloga se poboljšava i razvija govor. Dijete će obogatiti svoj vokabular i razviti komunikacijske vještine.
Često kažemo da djeca svoju domišljatost izražavaju kroz igru. Kroz igru se dječja mašta razvija zbog čega je igranje jako bitan dio djetinjstva. Igranje uloga također spada u igre domišljanja. Bitno je da dijete podupirete u tome jer igre domišljanja unapređuju emocionalni i socijalni razvoj.
Djetetu će puno značiti ukoliko vas pozove u igru, a vi mu se pridružite. Nikada se nemojte na silu pokušati igrati s njim, jer dijete možda još nije spremno ili možda u tom trenutku ne treba društvo. Ukoliko vas pozove na igru, s veseljem prihvatite poziv - i to je odlična prilika da potaknete igru uloga. Igra uloga će i vama dobro doći jer ćete se morati prepustiti tijeku igre i na taj način ćete se moći opustiti. Tijekom igranja budite pozorni kakvih situacijskih uloga se igrate. Ukoliko se više puta pojave teške situacije – razgovarajte o njima s djetetom – možda vam na taj način želi reći da nešto nije u redu ili da ga je nečega strah. Djetetu omogućite dovoljno prostora za igru i odaberite rekvizite koji potiču igru uloga.
S obzirom da se s tim igračkama igraju djeca koja su mlađa od 3 godine, budite pozorni na male dijelove. Uklonite ih iako su dio kompleta, sve dok dijete ne bude spremno na igru s njima. Igračke bi trebale biti izrađene od drveta ili kvalitetnog umjetnog materijala koji je otporan na udaranje i pad. Odaberite one koji su u živim bojama i čim realnijih oblika – na taj način će se dijete lakše i bolje uživjeti u igru.
Djeca se s lakoćom užive u bilo koju ulogu iako ponekad nemaju primjerenih rekvizita. Njihova domišljatost je beskonačna, te ih je zanimljivo gledati kako se zaigraju i oponašaju različite uloge. Često ćete primijetiti da se igraju kako imaju svoj vrtić, ured, poštu ili to da su upravo postali profesionalni šetači pasa. Vjerojatno imaju svoju najdražu ulogu koju najčešće odaberu. Djeca će se još lakše uživjeti u igru uz pomoć dodataka za igranje i oponašanje različitih vrsta zanimanja.